menu

Search

9 Mart 2018 Cuma

Dünyanın En Mükemmel Programlama Dili

Programlama insan hayatının bir parçasıdır. Hayvanların da programları vardır. Bilgisayar programları asıl dönüm noktamız olmuştur... Bunlar karışık gibi gelen cümleler olsa da özünde hayatın programlama konusunu irdeleyen bir yazıya hoş geldiniz.


Uzay bir programdır. Dünya daha küçük bir program o zaman. Peki insan ne kadar büyük bir program. Bu soruların cevaplarını düşünmek bile bilim-kurgu ve felsefe tutkunlarının en hoşuna giden konular. Matrix, Lucy, Interstellar gibi filmler de muhtemelen bu fantastik düşünce  yapısına sahip yazarlar tarafından kaleme alınmış olabilir.

Bu yazıda belirli bir program yok. Programlama olmadan yazılan bir yazı. Amaç kendi ufkumuzu sizinle paylaşmak. Peki amaç? Amaç bir program mıdır? Bunu düşünelim...

Her amaç bir program değildir. Amaç istektir özetle. Program ise bir süreçtir. İsterseniz bir işe koyulursunuz geçen süreç bir sonuca bağlanır. Sonuç iyi yada kötü olabilir.

Doğa programı en mükemmel programdır. Her şey saat gibi tıkır tıkır işler. Doğanın programında çöküşler de var mıdır? Mesela deprem bir çöküştür insanlık için, peki ya Doğa açısından bakılınca nedir? Doğa açısından hiç bir deprem bir hata değildir. Depremler iyice araştırıldığında doğanın kendini yenileme şeklidir. Doğa zaman içinde bir programa bağlıdır. Seller için de durum aynı fırtınalar ve tsunamiler için de. Bunlar hepsi bir doğa programıdır. Özetle Doğanın programında kural şudur. "Ne ekersen onu biçersin".

Insan doğanın en akıllı çocuğudur. Topraktan doğdu topraktan beslendi ve toprağa sarılacak sonunda. Doğanın en mükemmel programı insandır. İnsan hep kendini aşmıştır. Zaman ilerledikçe Doğanın Uslu çocuğu İnsan da yükselecektir.

Programla dilleri neden vardır.
İnsan yerinde sayamaz ve hızlıdır. İnsanın hızına insanın kendisi yetişemez. Bu yüzden önce Baltayı icat ettik. Sonra ok ve mızrak. Sonra internet ve günümüzdeyiz. Şimdi 50 yıl ileriye gidelim. Hayır o kadar kolay değil. 50 yıl sonra dediğimiz şeyler belki 5-10 yıl sonra aşılabilir. O yüzden geleceği tahmin etmek zordur. İnsanın hızının tahmin edilmesi güçtür.

 İşte bu insani isteklerin karşılanması için gereken hız sadece programlanabilir zeka ürünleri ile yapılabilirdi. İnsan önce hesap etmeyi öğrendiği sonra insanlığa  öğretti, herkes hesap yapmayı öğrendiğinde daha hızlı olmak istedi çünkü gelişen insanların istekleri de büyür ve bu isteklerin karşılanması daha da güçleșecektir. Geliştikçe işi insandan alıp makinelere devrettik. Bugün hesap makineleri, saatlerin içine bile eklendi. Yarın çipe ve insan bedenine, ertesi gün bulutlara hava boşluğunda olacak. (tahmin)

Dünyanın En Mükemmel Programlama Dili :
İnsan dilidir. Konuşmaktır. Yapay zeka bile bu sürece henüz tam vakıf olamamıştır. Belki de robotların dünyayı ele geçirmesinden korkuluğu için ilerleme yavaşladı. Bekleyip göreceğiz.

Sizin programlama hakkındaki görüşlerinizi bekliyoruz 😇 👍

Şerif
Dinozor Apps
www.dinozorapp.com Hiç yorum yok:

Yorum Gönder