Search

23 Aralık 2017 Cumartesi

Sosyal Ağlar bizi işletiyor mu? (5 dakika)

Sosyal Ağlar Vaktimizi  mi Çalıyor ? 

Günde kaç saat facebook instagram ve twitter vs. kullanıyorsun? 

Bir çeşit akıl oyunları ile aklımızı ve fikrimizi yönlendiren akımlar arasına bugün sosyal web siteleri de girdi. Hiç farkında olmadan saatlerimizi çalıyorlar. Ve buna neredeyse gönüllü olarak katlanıyoruz.
Youtube,  facebook,  twitter, instagram ile başladı şimdi ise katlanarak büyüyor. Hepsinin bir tek amacı var. 
Amaçları size hizmet vermek! 😉Olayın özü bu demek isterdim ama maalesef kazın ayağı hiç de öyle değil. Bu yazıyı okumanızın, bu web sitesinde bile olmanızın size göre ve bize göre bir amacı var. Size göre farkındalık kazanmak. Bize göre (Reklam +Popularity vs) Bu haberi yapıp da zeytinyağı gibi üste çıkacak değildik elbette, iğneyi kendimize de batırdık. 😄
Sosyal ağlar, aslında sizi hem hayata bağlar, hem de hayattan koparır. Çünkü facebook'ta ve twitter'da yada instagram'da geçirdiğiniz vakitten haberiniz yok. Günde kaç saat harcıyorsunuz? 
En az 1 saat en fazla 7 saat... 15 mi? 😐💡 

Bir telefonun ekranına baktığınız süreyi günlük olarak takip etmek çok kolay: Ayarlar, pil, ekran, Ekran açık kalma süresi. (Menüyü kurcalayın bukursunuz).

Böylece günlük toplam yada her uygulama için Telefon 📱 kullanım saatine ulaşabilirsiniz. Ulaşın da görün, görün ve farkında olun. Sonra süreyi dilerseniz azaltır, dilerseniz beş katına kadar çıkarırsınız. Hayat sizin dilerseniz elinizde telefonla hakkın rahmetine  doğru ulaşırsınız. 😅 (Abartmayın tabi)
Peki Nasıl Oluyor Bunlar? 

Soru sormaya başlamadan bir arpa boyu yol alamazsınız. Ee çünkü sorgulamayan insanlar koyun sürüsü gibi istenilen yöne güdülür yada roket gibi güdümlenirler. Biz insanız ama aklımızı da bir yerde kullanmamız lazım. Vaktiniz ve siz dünyadaki en değerli ikilisiniz. Bunu unutmayın. Sana diyorum evet  :) 

1- Neden ben günde 5 saat telefon kullanıyorum?

2- Neden facebook'ta zaten resmini gördüğüm arkadaşımı Instagram'da takip ediyorum ki?
(Ya zaten aynı resmi bir de faceden paylaşmış herif/hatun :) Haber akışının her yerinde... WhatsaWh dutumds, face durumda vevbilimum yerde... (Ne var o resimde bizim göremediğimiz, Tv'ye reklamini ver madem 👻)


SOSYAL MEDYA YÜKÜNÜ AZALTIN

Çözüm 1 : İnstagramı kapat!
Yada Facebook'u kapat! 

Kazancınız :
 Vaktinizin %50 sini geri kazanmış olursunuz.

Çözüm 2 : O arkadaşını takibi bırak.

Kazancınız:
Duvarında aynı şeyleri tekrat  görmekten kurtulduğunuz milyon saat kazançtır.

Yan etkisi :
Yok. 😇
Çünkü dilediğin zaman girip görebilirsin. 

Twitter için de durum benzer. 1500+ kişiyi Neden takip ediyorsun? Bu 1500 kişi bilim insanı mı? Sanatçı mı? Yoksa sırf gider yaptığı ve insanlara laf soktuğu için mi takip ettin... Yada ne? Özetle Vaktiniz o kadar bol değil. Öyle herkesi takip edip fan olacağınıza aslında funny (komik) duruma düşüyorsunuz. (Hele ki ben fani dünyadan bahsederken honey :)

Kimse sizin vaktinize sahip olacak kadar popüler değildir.  Tanrıdan sonra yer yüzünün en değerli insanı hiç kuşkusuz kendinsindir. Sanal alemde olma demiyorum. Tabi bu sözlerden robot gibi yaşa anlamı çıkmaz. Ayarında ve tadında kullanabilirsin vaktini bil. 

Tüm sosyal ağların tek
 AMACI SADECE PARA KAZANMAK!
Bunu bilin. Yani Facebook size Günaydın Ayşe, Bugün hava bilmem kaç derece... Falan çekiyor ya onu 1 milyar insanın okuduğunu düşün. Bir milyar yazı ortalama 5 saniye ile 5 milyar saniye boyunca sırf sana kendini özel hissettirdi diye oradasın hâlâ.  O web sitesinde vaktini harcadın.  Harcattılar ah ah 😂

Özet. yok özet mözet. Okuduğunu anlasaydın kardeşim. Baştan oku. Paylaş (bak bak ya paylaş dedim, yani reklamımı yap dedim ya 😂 Benim amacım farkında olmandı tabi o ayrı 😅

Hoşça kal 😇 👍 

Sosyal hesaplarınızı topluca silmek için TIKLAYIN


Dinozor Apps 
Şerif 

Dış bağlantılar (işte bunlar vaktimizi çalıyor :) 
2 yorum: