Search

8 Temmuz 2017 Cumartesi

Sesler de birer kod ve kodlarla oynanabilir mi? Ve sesler hack edilebilir mi?

Sesler.  Canlı cansız her şeyin bir sesi var, yeterki onu oluşturan atomlar dışarıdan bir etkiye dokunmaya maruz kalsın.
Rüzgarda bir nesne ses çıkarır yada karda yürüyen iki ayak, suya atlayan bir kurbağa veya kulağımızın yanından geçen sivrisinek.
Peki bu sesleri cihazlar nasıl anlıyor ve aktarıyor? Sesler de belirli kodlara dönüştürülüyor ve böylece hatasız bir şekilde aktarım gerçekleşiyor.

Sesler kodlara indirgendiğinde ortaya harf ve sayılar ortaya çıkıyor. Harf ve sayıların yerleri var ve sırası. Bu düzen ile ses kaydedildiği andaki haliyle kalır ve iletilmeye hazırdır. Dinlediğimiz şarkılar veya telefon ve kameradaki sesler yıllarca bozulmadan korunur.
Peki bu sed dosyaları ve kodları oluşturan harf ve sayılarla oynanabilir mi?
Oynanabilirse tehlikeli olur mu?
Faydalı da kullanılabilir. Dünyada ses taklit etmek mümkün ama bir insanın sesini olduğu gibi kopya etmek? İşte zurnanın zırt dediği yere geldik.  Bir insanın sesini kodlarla oynayacak şekilde değiştirmek büyük sorunlar yaratabilir.
Örneğin biri patronunuzun telefonunu hackleyip size yanlış bilgi verip işleri sarpa sarabilir. Yada başka bir şey de olabilir. Kişi ve olaylar değişiklik gösterebilir ve tehlikenin boyutu da değişebilir.
Aşağıdaki resimde gördüğünüz bir ses dosyasını oluşturan kodlardan sadece bir kısmı. Bu resimdeki kodları değiştirmek şuan için mümkün ve bir şarkıdaki bir bölümü atlayabilir, şarkıyı hızlandırabilir ve yavaşlatabilir veya taklit edecek şekilde oynayabilirsiniz. Seslerle yapacaklarınız bilginize göre şekillenir.
Bu bir araştırma yazısı olarak düşünülürse yorumlarınız zenginlik katacaktiru. Fikirlerinizi okumak için can atıyoruz.
Dinozor Apps
ŞerifHiç yorum yok:

Yorum Gönder