Search

20 Temmuz 2017 Perşembe

Bitmeyen Pil Senaryoları (Hayal Gücü içerir)

Çok eğlenceli olmasa da kimine göre çok merak uyandıran bir konuyu ele alıyoruz. Kaybolmayan Sakız! 😂 Şaka şaka😇 Kaybolmayan pil, kaybolmayan Enerji... Kısaca Bitmeyen Pil kokusunu ele alacağız.

Not 📝 dilediğiniz zaman bu konuyu hortlatabilirsiniz çünkü bu konunun modası pek geçeceğe benzemiyor.
İș bu yazıda pil yerine batarya da diyebiliriz ama biz tasarruf adına batarya yerine pil deyip dört harf tasarruf edeceğiz.
Bir pil hayal edin, on yıl önce şarj etmişsiniz... Hâlâ. Yüzde 📶%99 yakınlardaki insanlar artık yaşlandı, olmayanların çocukları oldu, öğrenciler mezun mezunlar işlerinde kıdemli oldu...
Oynadığınız oyunlar artık demode oldu. Kısacası artık yaşınız kemale erdi.
Pil nasıl geliştirilebilir, her şey geliştirilerek devam ederken pilin kendi ömrü nasıl uzatılabilir. Bu konu hayal gücü olmadan bir arpa bile yol alamaz. O yüzden uyaralım bu noktada hayal alemine ⛵ yelken açıyoruz👻.
Bitmeyen Pil 🔋
Senaryo 1
Güneş enerjili piller ile şarj etmek.
Güneşin şu anki enerjisi ile şarj saatler sürüyor geçelim. Hop hop bilader nereye böyle? Bi dakika burada duralım lütfen. Belki de biz güneşi doğru kullanamıyor olabilir miyiz! Yani kullandığımız solar piller yanlış bit teknoloji olamaz mı! Solar Pil nedir? Kısaca yazalım: güneşten ışığı alıp elektrik enerjisine çeviren üstü camsı jelsi şeffaf kauçuk, içi sıcak ve metal tabakaları olduğu bir kartpostal boyutlarında bir panel.
Soru açık, güneşten henüz tam olarak yararlanamıyor olabiliriz.
Senaryo 2
Suyla şarj olan pil.
Her şey göründüğü gibi değildir. Güneş pili örneğinde dediğimiz gibi. Suyla çalışan pil de suyla çalışan araba gibi olmayabilir. Suyu arabaya koyarsınız araba suyu hidrojeni ve oksijeni ayrıştırdıktan sonra hidrojeni yakıt olarak kullanır ki. Bilmeyenler için söyleyelim, hidrojen bombası diye bir bomba türü var ve çok etkili. (#savașaHayır)
Bizim pil havada bulunan minik su taneciklerini emip sonra çok küçük işleyişiler ile onu muazzam bir elektrik enerjisine çeviriyor. Açıkçası detay veremiyoruz çünkü bu sadece bir hayal. Şimdilik.
Senaryo 3
Hareketle şarj olan pil.
Depremler aslında dünyanın kendi yaşamını sürdürmesi için gerekli bir olay ama insanlar için zelzele deyince akla gelen herşeyi kapsıyor. Minik arkçı etkiker neredeyse hiç kesilmez ve büyük resme baktığımızda yani konuya tepeden bakınca daha net görüyoruz ki dünya sürekli titriyor. İşte bizim çıkar bir yolumuz da buradan geliyir. Minik titreşimlerle saatleri şarj edebiliyorsam neden telefonu şarj etmeyeyim ki diyorsanız işte bu da alternatif bitmeyen pil için işe yarar bir başka yol bizim İçin.
Senaryo 3
Tesla, büyük usta, elektriğin babası. Işıklar nurlar içinde uyu. Tesla bu konuda çalışmalar yaptı bir sonuca varmış olsaydı yada olsaydık. Bütün elektrik santralleri birer çiçek açan bahçeye dönüştürülebilirdi.
Nasıl mümkün olabilir ki Havadan şarj? Havada yayılan şimşekleri ve düşen elektrik ışınları yani yıldırımlar. İşte ilham kaynağı tam olarak bu. Havayı elektrik ile yüklerseniz şarj etmek için de bir şekilde kullanılabilir.

Şimdilik bu kadar. 😇 👍
Enerjiniz hiç kesilmesin.

Dinozor Apps 
Şerif 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder